Otthon megszaladt kezedben a kés, szálka állt az ujjadba, megégetett a forró gőz, hirtelen hasmenésed lett? Máris kutatsz a fiókban megoldásért. Egy okosan összeállított házi „elsősegély doboz” megkönnyítheti a dolgod!
Bármelyik gyógyszertár szívesen segít a házi patikád összeállításában, de az alábbiak alapján már most leellenőrizheted, mi az, amid már van, és még mit kell venned:
- fertőtlenítéshez alkohol
- rovarcsípés, allergiás jelenségek és viszketés elleni készítmény
- fájdalomcsillapító tabletta
- gyomorégés elleni készítmény (savlekötő)
- napégés elleni és napégés kezelésére szolgáló készítmény
- hasmenés-, hányáscsillapító
- hashajtó illetve székletfogó
- fájdalom és lázcsillapító
- lázmérő
- torokfertőtlenítő
- elsősegélyhez: égési sérülésre kenőcs vagy permet, fertőtlenítő folyadék, gézpólyák, ragtapaszok, háromszögletű kötöző kendő, steril gézlapok, tompa végű olló, csipesz
Dobozodat tárold hűs, száraz, fénytől védett, gyermekek által elérhetetlen helyen. Mindig a saját csomagolásukban tartsd őket, a használati útmutatóval együtt, így nehezebb összekeverni a pirulákat. Szemcseppeket, gyógyszertárban összeállított krémeket legtöbbször a hűtőben kell tárolnod, célszerű ott egy külön helyet kialakítani nekik.
Mindenképp olvasd el a gyógyszerek használati utasítását, leginkább a használat előtti fontos tudnivalókat (mely esetekben nem szedhető), a tárolási feltételeket és az eltarthatóságra vonatkozó részeket. Kísérd figyelemmel a gyógyszerek szavatosságát, lejárt szavatosságú gyógyszert ne szedj be.
A lejárt gyógyszereket ne dobd a háztartási szemét közé, mert veszélyes hulladéknak számítanak, vidd vissza a patikába, ahol ingyen átveszik megsemmisítésre.
Érdemes a szükséges telefonszámokat is összeírnod, hogy vészhelyzetben ne kelljen kapkodni feleslegesen.
Amennyiben a családban valaki rendszeresen szed többféle, orvos által felírt gyógyszert, ajánlott ezeket nem a házi patika szereivel együtt tárolni az áttekinthetőség miatt.
Természetesen a család igényeit figyelembe véve kell összeállítanod a gyógyszeres dobozt, szem előtt tartva a különleges elvárásokat (gyógyszerérzékenység, vidám ragtapasz a kisebbeknek stb.)
Legfontosabb, hogy megőrizd a hidegvéredet! A komolyabb vészhelyzet elhárítása után javasolt legalább a háziorvossal konzultálni a továbbiakról!
Neked mi volt a legnagyobb otthoni vészhelyzeted?