Sztálinvárosi Hírlap 1960. január 3: „A Városi Tanács VB Igazgatási osztálya január 3-án ünnepélyes keretek között adta át az első panelházat a boldog lakóknak, akik nagyrészt a Vasmű dolgozói. Az első panelházban összesen 15 lakás került átadásra ezen a napon.”
Mindennek – előbb vagy utóbb – eljön a végnapja. Igaz ez az épületekre, épületszerkezetekre is. Belegondoltál már, hogy hány éves az az épület, amiben élsz?
Az átlagos élettartam átlagos minőségű anyagokból, átlagos minőségben készült, átlagos magyarországi időjárási körülményeknek kitett, átlagos rendeltetésszerű használattal igénybe vett, átlagosan karban tartott és javított épületek átlagos elhasználódási idő tartama, amely időtartam alatt az egyes szükségessé váló cserék vagy javítások elvégzésre kerülnek.
Aki már használt épületet, lakást vásárol, annak érdemes pontosan utána járni, hogy az valójában mikor és miből épült. Íme az életkor lista:
- monolit betonszerkezetű építmények 200 év
- beton kőszerkezetű építmények 200 év
- tömör falú téglaszerkezetű építmények 150 – 200 év
- terméskő falszerkezetű építmények 100 – 200 év
- mészhomoktégla szerkezetű építmények 100 év
- acélház szerkezetű építmények 100 – 150 év
- monolit vasbetonváz szerkezetű építmények 150 év
- falazóblokkos építmények 150 év
- mésztufa szerkezetű építmények 80 –100 év
- házgyári panelszerkezeti építmények 80 – 100 év
- öntött beton szerkezetű építmények 80 – 100 év
- könnyű szerkezetes építmények 70 – 90 év
- vályogtégla falazatú építmények 60 – 80 év
- vert falú építmények 50 – 70 év
Minden egyes szerkezeti elemre a gyártók megadják a várható élettartamot. A kész épület esetében pontosan megállapítható a várható élettartam, mely nagyban meghatározza a piaci értéket is. Ezt megtarthatod, ha gondos gazda módjára használod és tartod karban az ingatlant.