Az egyik legnagyobb őszi munka a szőlőszüret és az azt követő borkészítés.
Anno, a földesurak idejében az Alföldön Szent Mihály napján kezdődött a szüret (szeptember 29.), a Dunántúlon főként Szent Gál és Teréz napján (október 15-16.) adták ki az engedélyeket, a kései fajtákról híres Somlón, Ság-hegyen Orsolya napján (október 21.), Tokajban pedig Simon-Júda napján, (október 28.) kezdődött a nevezetes esemény. Bár manapság eltolódtak valamelyes az időszakok, a szüret még mindig munka és mulatság egyben.
A szüret régen is és napjainkban is a hajnali órákban kezdődik, hiszen a fürtök a leszedést követően azonnal erjedni kezdenek. Ezt követi a csomoszolás, mely a szőlő első összezúzása a leszedést követően. A feldolgozás borvidékenként, borászatonként, présházanként egy kicsit más ás más, ezzel valósulhat meg, hogy sokfajta bor, pezsgő kerülhet az asztalunkra.
A közösségi, családi szüret estéjén zene és tánc, a szüreti szezon végén szüreti felvonulás és bál vár sok településen a munkában elfáradtakra. A nagyobb pincészetek és gazdaságok ma már elsősorban géppel szüretelnek, mivel a gyorsabb, higiénikusabb betakarítás magasabb minőségű bort eredményez, de a szüreti hagyományokat szerencsére minden tájegységünk őrzi és ápolja.
Igaz ez kultúránkra is legyen szó építészetről, gasztronómiáról, dalokról, versekről vagy közmondásokról:
Bort, búzát, békességet, szép asszony feleséget!
Ahol a bor az úr, ott az ész koldulni jár.
Borban az igazság!
Bor nélkül szegény a vendégség!
Jó bornak nem kell a cégér!
Megmutatja a bor, kiben mi lakik!
Weöres Sándor: Szüret után
-Legények:-
Kürtös pogácsa, füstölt szalonna
Itt van rakásra, díszlik halomba.-Lányok:-
Minden kopasznak jut hajnövesztő,
Minden ravasznak egy nyírfavessző.-Legények:-
Minden leánynak füstös kemence,
Minden legénynek tág-öblü pince.-Lányok:-
Minden leánynak szép rózsa, szekfű,
Minden legénynek hátára seprű.
Tudod, mi az a kutyafej? Írd meg nekünk!