Ez kell! – kiáltasz fel felvillanyozódva, mert megtaláltad álmaid telkét. Szép, zöld, nagy, szóval szerelem első látásra. De vajon tényleg olyan jó-e?
Egy adott telek kiválasztásánál nem csak érzelmeidre kell hallgatnod, hanem sok, később nagyon fontos tényezőt kell értékelned, illetve leegyeztetned.
Pláne, ha utána építkezni is szeretnél rajta. Minek is kell utána nézned?
A Földhivatalnál lehetőség van ún. tulajdoni lap és térkép betekintésre, amikor egy csekély díjért mindenre választ kaphatsz, például rendezettek-e a tulajdonviszonyok, van-e intézkedés rajta, van-e szolgalmi jog bejegyezve stb. Ezután már könnyebben mérlegeled, hogy valóban ez a telek lesz-e a kiválasztott.
Ha igen, biztos vagyok benne, hogy máris vázlatosan papírra is veted az elképzeléseidet a vágyott házról, ezért egy építésszel konzultálni kell többek között arról:
- a helyi építési szabályok mit írnak elő, és azok alapján mit lehet megvalósítani az elképzelésidből ezen a telken,
- a tájolás megfelelő-e,
- a csapadékvíz elvezetés nem okoz-e gondot
- a telek mérete, alakja megfelelő-e a hőn vágyott házhoz
- a közmű bekötések megtörténtek-e (kell-e közmű hozzájárulást fizetni)
- a talajvíz hol található
- mi volt régen a telek helyén (pl. feltöltötték-e, bányaveszély van-e)
- szükség esetén kút fúrása megengedett-e
- teherautók számára megközelíthető-e egész évben a telek, nem esik-e súlykorlátozás alá az útvonal……..
………vagyis szinte mindenről, ami érintheti az építkezést. Hisz minden előre nem látott korlátozó tényező megakaszthatja vagy megállíthatja a kivitelezést, melyek mindig súlyos forintokba kerülnek.
Aki szán időt arra, hogy végig gondolja a telekvásárlás folyamata mellett az építkezést is, kérdéseinek mindenhol utána jár, azt kevés meglepetés fogja érni és örömét leli álmai telkében és otthonában.
Voltál már olyan helyzetben, hogy csak jóval később derült ki egy fontos tényező a telekkel vagy építkezéssel kapcsolatosan? Kérünk, osztd meg velünk és azt is, hogyan lehetett volna előbb felfedezni.