Őszi különleges ízek becsomagolva

Az ősz bősége magával hozza a kérdést: hogyan őrizzük meg a csodás terméseket a kertből? Sokan fognak hozzá ilyenkor az eltevésnek, befőzésnek, savanyításnak. Előkerülnek a dunsztok, befőttes üvegek, celofánok és természetesen a féltve őrzött receptek is.

Néhány érdekes és szokatlan receptet adunk közre a háziasszonyoktól kapott gyűjteményünkből.

Naspolyakrém leves

75 dkg egyformán érett naspolyát mossunk meg, és nyomkodjuk ki a belét. Engedjük fel a gyümölcsvelőt 1 liter friss tejjel, és tegyük a tűzre. Folyamatos kevergetés mellett melegítsük fel, majd a csomómentesre kevert pépet tésztaszűrőn átengedve szabadítsuk meg a magjaitól. majd fedő alatt forraljuk fel, és takaréklángon főzzük 5 percig, hogy sterilizálódjon.
A gyümölcs édességétől függően adjunk hozzá 1-2 evőkanál mézet, majd keverjünk bele 2 dl tejszínt és egy csipet sót. Forraljuk fel még egyszer, majd vegyük le a tűzről, hagyjuk lehűlni, és tegyük be a hűtőbe. Hidegen tálalva dekorálhatjuk reszelt csokoládéval vagy csokidarával.

Szőlődzsem

A kívánt mennyiségű, vastag héjú szőlőt mosás után szemezzük le, és az átválogatott szemekből nyomkodjuk ki a kocsonyát, a héját pedig tegyük félre. Utána a gyümölcsvelő levét szűrjük rá a héjára, és a visszamaradt masszát rakjuk egy ismert űrtartalmú zománcozott lábasba. Közepes lángon, fedő alatt forraljuk legalább negyed óráig, majd ezt a szétesett, magvas masszát törjük át szitán. Ehhez a mag nélküli kocsonyához adjuk hozzá a szőlő héját, és a leszűrt levét, majd állandó kevergetés mellett minimum fél óráig sűrítsük. Az édesítéshez literenként 10 dkg mézet használjunk. A hazai fajták közül az otelló szőlőből készíthető a legfinomabb dzsem. Ügyeljünk arra, hogy ez a direkt termő szőlőfajta szinte eltávolíthatatlan foltot hagy a ruhán, ezért a feldolgozásánál viseljünk kötényt.

Kökénylekvár

Október elején a dércsípte érett kökényt tisztítsuk meg, és kézzel zúzzuk szét. Öntsünk rá annyi vizet, hogy ellepje, és, fedő alatt főzzük kb. 10 percig, amíg megpuhul. Utána szitán törjük át, és takaréklángon állandóan kevergetve sűrítsük be. Ha a gyümölcshúst nem tudjuk teljes egészében kipasszírozni, akkor a visszamaradt pépet engedjük fel kevés vízzel, és felforralva újra törjük át a szitán. Az ínyencek pár szem lehéjazott és kettéválasztott mandulát is kevernek bele. Mivel a kökény rendkívül savanyú, az édesítését ízlés szerint, kóstolás útján végezzük. Vigyázzunk azonban, hogy túl sok mézet ne adjunk hozzá, mert akkor elveszti azt a jellegzetes, fanyar ízét, amiért a legtöbben kedvelik ezt a ritkán fellelhető bogyót. (Ez esetben max. 50%-nyi mézzel édesítsük.) Ne sűrítsük be túlságosan, mert az állás során is sűrűsödni fog.

Somlekvár

A szeptember elején bordóra érett hosszúkás, nagymagú bogyókra szétnyomkodás után szintén annyi vizet öntsünk, hogy ellepje. Literenként 30 dkg mézzel édesítsük. A kökénylekvárral megegyező módon készítsük el.

Galagonyalekvár

 Elkészítési módja csupán annyiban különbözik az előzőektől, hogy a megtisztított apró szemű, piros bogyókat főzés előtt (a kemény héja miatt) ujjal feltétlenül szét kell nyomkodni, és annyi vizet öntsünk rá, hogy félig ellepje. Literenként 40 dkg mézzel édesítsük. Sokan jonatánalmával, vagy birsalmával dúsítják, így nem érződik a kesernyés íze.

Csipkebogyóíz

Október elején a vadrózsa teljesen érett, dércsípte, de még nem puha termését ollóval tisztítsuk meg a szárától, valamint a csumájától, és mosás után deszkán, egy éles késsel hosszában vágjuk ketté. Utána késsel kaparjuk ki belőle a szőrös magvas belső részt, majd a visszamaradt héjat erős vízsugár alatt mossuk meg újra. Öntsünk rá annyi vizet, hogy ellepje, és közepes lángon, fedő alatt főzzük puhára. A leégés elkerülése érdekében gyakran keverjük meg, vagy tegyünk alá lángterelőt. Végül törjük át szitán, majd tegyük egy ismert űrtartalmú zománcozott lábasba, és forraljuk pár percig. Ha túl sok massza maradt vissza, ne dobjuk el. Engedjük fel ismét vízzel, főzzük tovább, és újra törjük át. Ügyeljünk arra, hogy a gyümölcshúsba nem kerülhet egyetlen szem mag sem. Literenként 20 dg mézzel édesítsük.
Az ínyencek nem vízzel, hanem narancslével főzik fel a csipkebogyó megtisztított húsát. Így még finomabb lesz.

Sütőtökdzsem

A sütőtök önmagában jellegtelen ízű dzsemet eredményez, de citrusfélékkel dúsítva igen finom. Az ideális keverési arány 1 kg megtisztított, nyers sütőtökhöz 1 liter frissen kifacsart narancslé, és 2 citrom leve. Ennek megfelelően a szükséges mennyiségű sütőtököt tisztítsuk meg, és vágjuk kb. 0,5 cm széles kockákra, majd tegyük egy zománcozott fazékba. Meleg folyó víz alatt, tiszta körömkefével alaposan mossunk meg. A citrom héját leheletvékonyan reszeljük le, és szórjuk a sütőtökre. Facsarjuk ki a narancsok és a citromok levét, és ezt is öntsük rá. A pikáns ízek kedvelői apróra vágott mentalevelet vagy friss gyömbért is tehetnek bele. Fedjük le, majd lángterelő felett, lassú tűzön, gyakran megkeverve főzzük kb. 20 percig, amíg a sütőtök megpuhul, és szétesik. Literenként 20 dkg mézzel édesítsük. Dunsztoljuk. Felbontás után a maradék csak a mélyhűtőben tárolható, mert a sütőtök hamar romlik.

Podlupka

A fiatal, jól megmosott karalábé, karfiol vagy kelkáposzta leveleket metéltre vágjuk, bő sós vízben néhány percig főzzük, majd leszűrjük és lecsorgatjuk. Az összeesett leveleket nagyon szorosan üvegekbe töltjük, a tetejükre benzoesavas nátriumot teszünk, lekötjük, majd 20 percig gőzöljük. Télen csodás főzeléket tudunk belőle készíteni.

Babgyuvecs

Fél kg nagy szemű fejtett babot egy kevés vízben majdnem puhára főzünk. 1 dl olajban halványra pirítunk 4-5 fej szálasra vágott hagymát, hozzáadunk 1 kg kicsumázott, karikára vágott húsos zöldpaprikát, 30-40 dkg hámozott paradicsomot (a paradicsom magos belsejét is
kotorjuk ki), és az egészet babbal együtt összefőzzük. Ízlés szerint sózzuk, üvegekbe töltjük, a tetejére egy kevés benzoesavas nátriumot szórunk, lekötjük és száraz gőzbe téve tartósítjuk.

Kovászos uborka télire 

A szokásos módon elkészített kovászos uborkáról – miután elérte a kívánt ízt – leöntjük és átszűrjük a levét, hogy ne maradjanak benne kenyérdarabkák. Hozzákeverünk egy teáskanálnyi nátrium-benzoátot, majd visszaöntjük az uborkára. Lezárjuk az üveget és hűvös helyen tárolva hónapokig is eláll.

Nem csak a karácsonyt, vagy a szilvesztert, hanem bármelyik téli vasárnapi ebédet ünneppé varázsolja egy a spejzből elővett finomság! Jó étvágyat hozzá!

Küldjétek el kedvenc ötleteiteket, megoldásaitokat az otletvadasz@hazrolhazra.hu címre, hogy bekerülhessetek Ötletvadász rovatunkba!

Posted in Kivitelezés, Mozaik.